تبلیغات
زیست شناسی گرگان - اتومی مغز

امروز:

اتومی مغز

اناتومی مغز

اصلی ترین تفاوت مغز پستانداران با سایر مهره داران در اندازه ی مغز است. به طور کلی اندازه مغز یک پستاندار بیش از 2 برابر اندازه مغز یک پرنده با همان اندازه می باشد.همینطور اندازه مغز هر پستاندار 10 برابر بزرگتر از مغز یک خزنده با همان اندازه است. البته اندازه تنها تفاوت نیست. تفاوت های ساختاری زیادی نیز بین مغز پستانداران و سایر مهره داران می توان یافت.  مغز میانی و مغز خلفی در پستانداران مشابه سایر مهره داران است و تفاوت زیادی نکرده است ولی در بررسی مغز قدامی، تفاوت در اندازه و شکل و وِزگی های مغز قدامی پستاندارانن با سایر مهره داران به وضوح قابل رویت است. مهم ترین ویژگی مغز قدامی در پستانداران قشر مخ است که مغز پستانداران را از سایر مهره داران جدا می کند. سطح مغز قدامی در سایر مهره داران با یک بافت سه لایه به نام پالیوم پوشیده شده است در حالی که پالیوم در پستانداران به یک ساختار پیچیده و چین خورده ی شش لایه ای گسترش می یابد و نئوکورتکس یا همان قشر جدید نامیده می شود. هیپوکامپ و آمیگدال نیز که از بخش های قشر مخ هستند در پستانداران دارای پیچیدگی های بیشتری می باشند. 

گستردگی بسیار زیاد قشر مخ در پستانداران، سایر بخش های مغز را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. کالیکولوس فوقانی که در سایر مهره داران وظیفه ی کنترل حرکات تصویری را بر عهده دارد، در پستانداران بسیار کوچک تر شده و تحلیل رفته است و وظایف آن را بخش های بینایی قشر مخ بر عهده گرفته اند. مخچه ی پستانداران نیز بخش وسیعی را به برقراری ارتباط عصبی با قشر مخ اختصاص داده است که این بخش نیز در مخچه ی سایر مهره داران دیده نمی شود.

مغز نخستی ها ( پریمات ها )

گونهEQ
انسان7.4-7.8
شامپانزه2.2-2.5
میمون رزوس2.1
دلفین4.14
فیل1.13-2.36
سگ1.2
اسب0.9
موش0.4
مغز انسانو سایر پریمات ها از لحاظ اجزا مشابه مغز همه ی پستانداران است ولی از لحاظ اندازه مغز و اجزای مختلف آن در مقایسه با اندازه بدن قابل مقایسه با هیچ پستاندارای نیست. قابل قبول ترین روش مقایسه ی اندازه مغز در موجودات مختلف ضریب مغزی است ( encephalization quotient = EQ ). ضریب مغزی انسان های 7-8 است در حالی این که ضریب در سایر نخستی ها غیر از انسان 2.2 تا 2.5 می باشد. در دلفین ها این عدد 4.14 می باشد.  این عدد در سایر پستانداران بسیار پایین تر می باشد (جدول مقابل )

بخش اعظم بزرگی مغز پریمات ها به بزرگی قشر مخ و به خصوص بخش پره فرونتال قشر مغز مرتبط است که بیشتر آن نیز به پردازش های بینایی اختصاص می یابد. شبکه پردازش اطلاعات بینایی در نخستی ها حداقل 30 منطقه ی قابل شناسایی مغز را درگیر می کند. این بخش علاوه بر این فعالیت های مختلفی مثل برنامه ریزی ، حافظه کاری ، دقت ، انگیزه ، و کنترل را برعهده دارد. در انسان نیز این بخش مغز بسیار بزرگتر از سایر نخستی هاست و فعالیت های پیچیده ی مغزی انسان ها نیز بیشتر در این بخش مغز انجام می شوند.

 


نوشته شده در : پنجشنبه 14 آبان 1394  توسط : شریفی زاده .    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر